ראשי » אינסטלציה » איתור שורשים בביוב
איתור שורשים בביוב

איתור שורשים בביוב

חדירת שורשים לצנרת הביוב היא תופעה מוכרת במקומות בהם יש צמחיה רבה. תופעה זו גורמת להיווצרות סתימות במערכת הביוב , הרס למערכת הביוב, ריח רע, לכלוך וחיידקים . על כל התסריט הלא נעים הזה אחראיים שורשי העצים והצמחים. שורשים צמאים למקורות מים ואנרגיה שיסיעו להם לגדול ולצמוח, לכן לא פלא שהם נדבקים למקור מים זמין כמו מערכת הביוב. מערכת הביוב אינה אטומה לחלוטין ועם הזמן נוצרים בה סדקים וחורים שמאפשרים את חדירת השורשים. ברגע שהם חודרים הם גדלים ומתפתחים בקצב מסחרר בגלל מקורות המזון והמים שמספקת להם מערכת הביוב שמלאה בפסולת של מזון . ההתעבות המהירה של השורשים גורמת לנזק כבד לצנרת עד כדי שבירתה.

פתרונות לחדירת שורשים בצנרת הביוב

שירוול קווי הביוב– טיפול זה כולל שלושה שלבים. בשלב הראשון מוחדר רובוט לתוך הצנרת  שנשלט על ידי סיב אופטי ומצלמה שמצלמת את קווי הביוב. הרובוט מצויד בדיזה רבת עוצמה שתולשת את כל השורשים שחדרו לצנרת הביוב. בשלב השני שוטפים את קווי הביוב בעזרת ביובית, כשהקווים נקיים ניתן לעבור לשלב השלישי: החדרת בלון שעליו מלופפות  יריעות סיבי זכוכית  שמוחזקות בחומרים כימיים , הבלון מנופח וסיבי הזכוכית מהודקים בעוצמה לדופן הביוב ונוצר קו ביוב חזק ועמיד בפני חדירת שורשים. 
היתרונות של טכניקה זו הם שהפתרון הוא מידי ואינו מצריך עלויות גבוהות .

סתימות שורשים בביוב

חדירת שורשים לצנרת הביוב עלולה לגרום לסתימה במקרה הטוב ולקריסת המערכת במקרה הרע. השורשים החודרניים גורמים לסדקים, חורים ועיוותים במערכת שעלולים להביא בסופו של דבר להרס טוטאלי את הצנרת. על כן יש צורך בטיפול מקצועי לאיתור הנזקים , היקפם והטיפול המתאים . כיום קיימות טכנולוגיות מתקדמות ביותר לצילום צנרת לשם איתור המיקום של חדירת השורשים, חיתוך שורשים בביוב ופתיחת הסתימה בצנרת.

חיתוך שורשים בביוב

שיטה נוספת לטיפול בחדירת שורשים בצנרת היא חיתוך שורשים. החיתוך חייב להתבצע במכונת חיתוך חזקה ומקצועית שתחתוך את השורשים לחלוטין עד לדפנות הצנרת מבלי לפגוע בה. אם הטיפול יעשה בצורה חובבנית, הנזק יהיה רב מהתועלת מכיוון שחיתוך חלקי יביא להתפשטות השורשים ולהתפצלות שלהם, דבר שרק יחריף את הבעיה. חיתוך שורשים בביוב אינו יעיל במאת האחוזים ולכן יש לצרף לשיטה גם חומר נגד שורשים בביוב.

קוטל שורשים בביוב

אמצעי נוסף להכחדת שורשים בביוב הוא חומר כימי שמשמיד את השורשים ולא מאפשר להם לצמוח שוב. חשוב להשתמש בחומר בעל תו תקן איכותי מכיוון שישנם חומרים מסוכנים מאוד לאדם, לסביבה ולמערכת הביוב.