ראשי » שורשים בביוב
שורשים בביוב

שורשים בביוב

שורשים בביוב הינה תופעה מוכרת בכול מקום שיש בו צמחיה ועצים. השורשים נמשכים לכול מקור זמין של מים, הפלא ופלא השורשים מאוהבים בהעדר מקור מים זכים זמין, אחר בקווי הביוב.

צפו בסרטון איך מוצאים שורשים מהביוב

אם גם אתם סובלים מביוב מסריח או מהצפה של מי השירותים,
ייתכן שיש לכם סתימה בביוב שמקורה בחדירת שורשי שיחים ועצים למערכת הביוב

חדירת שורשים לביוב היא למרבה הפלא תופעה שכיחה ובלתי נעימה הגורמת לסתימתה ואף לשבירתה של מערכת הביוב, מה שיוצר הצפות, ריחות רעים, לכלכוך והצטברות חיידקים. יחד עם זאת, ניתן בהחלט להתמודד ולטפל בבעיה באמצעות מספר שיטות מתקדמות ויעילות, ועל ידי נקיטת פעולות תחזוקה שוטפות למניעתה. את השיטות והאמצעים הקיימים בשוק חשוב להכיר, ולהבין את פעולתם ומידת יעילותם. כך תוכלו לבחור באמצעים הנכונים והאפקטיביים ביותר לטווח הקצר והארוך.

בעיית הימצאות שורשים במערכת הביוב

שורשי עצים ושיחים מחפשים כל הזמן מקורות שונים שיזינו אותם וייסעו להם לגדול ולשגשג. לכן, השורשים נמשכים באופן טבעי אל מקור מים זמין כפי שמערכות ביוב מספקות. המערכות מספקות לצמחים לא רק שפע של מים אלא גם מינרלים ומזון שמקורם בשאריות פסולת אורגנית הנמצאות בתוך הביוב. מרגע ששורש של עץ חדר לסביבה העשירה במזון של מערכת הביוב, שורשיו יגדלו ויצמחו בקצב מואץ, והם רק יתרבו ויתפשטו בתוך הצנרת. שורשים אלו חודרים למערכות ביוב מבטון מכיוון שלמעשה הן אינן אטומות לחלוטין, ועם השנים הם מפתחים חריצים, שברים וסדקים. חשוב להבין כי גם דרך סדק זעיר ביותר שורשים יכולים לחדור, והבעיה היא שהם גדלים ומתעבים מהר מאוד. כאמור, הגדילה גורמת לסתימת מערכת הביוב, לסדיקתה ושבירתה.

הפתרןן שלנו: שירוול קווי הביוב שנפגעו

שירוול צינור ביוב
מאחר והבעיה של חדירת שורשים לביוב, היא תופעה שגורמת לנזק רב ולעלות כספית גבוהה, חברתנו ממליצה על שירוול קווי הביוב ששורשים חדרו אליה, לתוך קו הביוב מוחדר רובוט שנשלט ע"י סיב אופטי ומצלמה שמצלמת את קווי הביוב הרובוט מצוייד בדיזה רבת עוצמה שתולשת את כל השורשים שחדרו לקו הביוב, ביובית שותפת את קו הביוב, לקו הביוב השטוף והמנוקה מוחדר בלון שעליו מלופפות יריעות סיבי זכוכית שמחוזקות בחומרים כימיים, הבלון מנופח וסיבי הזכוכית מהודקים בעוצמה לדופן קו הביוב ונוצר קו ביוב חזק ועמיד פי 7 מקו הביוב המקורי.

יתרונות השירוול:

חיסכון בזמן – פיתרון מידי

חיסכון בכסף – לעומת האלטרניבה הקלאסי, שבירה, הרס והחלפת קו הביוב הקיים בקו ביוב חדש

ללא הרס, ללא שבירות, ללא הטרדה

סתימות שורשים בביוב

מרגע שחדרו שורשי עצים ושיחים למערכת הביוב, זו רק שאלה של זמן עד שהיא תיסתם במקרה הטוב, ותקרוס במקרה הגרוע. סתימת הביוב תבוא לידי ביטוי בריחות רעים, האטת פעולות הניקוז ועד סתימה מוחלטת והצפות. הבעיה היא שמעבר לסתימה השורשים גדלים, מתעבים ומסתעפים בתוך המערכת, וגורמים עם הזמן לעיוותים, כיפופים, סדקים, חורים ושברים. על כן, הם אפילו עלולים להוביל לקריסתה. מצבים אלו דורשים כמובן טיפול מקצועי המתמקד באיתור הסתימה וטיפול יעיל בה, כולל חיתוך והשמדת עצים וסתימת הביוב. חשוב לדעת כי השיטות הקיימות בימינו מאפשרות לאתר את הסתימה באמצעות ציוד צילום ממוחשב ומתקדם, המוחדר לביוב. הציוד מונע את הצורך בחפירת וגילוי כל צינורות הביוב, ומאפשר איתור נקודתי ומדיווק של בעיית השורשים. בנוסף, הצילום מאפשר לבעל המקצוע להבין את היקף בעיית חדירת העצים ומידת הנזק שנגרם, ובהתאם לכך להחליט על אמצעי הטיפול הנכונים, החסכוניים והיעילים ביותר.

שורשים שמפוצצים את קו הביוב

חיתוך שורשים בביוב

אחת השיטות הוותיקות להתמודדות עם שורשי עצים במערכת הביוב הינו חיתוך השורשים. חשוב לדעת כי חיתוך בלתי מקצועי המורכב מתלישת השורשים, לא רק שלא יפתור את הבעיה אלא רק יחריפה. זאת מכיוון שתלישת שורשים מעודדת את התפצלותם וצמיחתם המואצת, כך שטיפול חובבני רק יוביל להישנות בעיית סתימת הביוב. מנגד, חיתוך מקצועי ויעיל יבוצע באמצעות ציוד מתאים הכולל מכונת חיתוך חזקה, מתקדמת ומהירה, שחותכת את השורשים עד לדפנות הצנרת מבלי שתפגע בצינורות. שיטה זו מתאימה לכל סוג של מערכת וצנרת ביוב, ומבטיחה שמרבית השורשים לא יצמחו בחזרה. יחד עם זאת, מכיוון שחיתוך שורשים אינו מבטיח תוצאות של 100 אחוזים, חשוב לגבותה עם אמצעי נוסף להשמדת השורשים וניקוי הביוב מהם.

ניקוי שורשים בביוב

שיטה נוספת לטיפול בבעיית שורשים בביוב הינו ניקוי השורשים בעזרת שטיפה עם סילון של מים בלחץ גבוהה. השיטה מנקה את השורשים וגם את מערכת הביוב מפסולת, ומאפשרת פעילות שוטפת ותקינה של המערכת. טכניקה זו מבוססת על ציוד מתקדם ומקצועי המותקן על גבי ביובית. הציוד מזרים סילון מים בלחץ גבוהה המכוון כלפי מעלה, שמעיף מצינורות הביוב את השורשים הצמודים לדפנות ומשחרר את הסתימה. יחד עם זאת, שיטה זו פותרת את בעיית השורשים רק באופן זמני, מכיוון שהשורשים יחזרו לצמוח. לכן, יש לשלבה עם שיטת נוספת לטיפול והשמדת שורשים.

קטילת שורשים בביוב

קטילת שורשים מהביוב הינה שיטה יעילה בה נעזרים בחומרים כימיים חזקים, הקוטלים את השורשים ומונעים את צמיחתם מחדש. ואולם, חשוב לדעת כי חלק מחומרי קטילת השורשים הינם מסוכנים מאוד ומזיקים לאדם, לצמחים, לסביבה וגם למערכת הביוב. לכן, עדיף השימוש בחומרי קטילת שורשים אקולוגיים בעלי תו תקן איכותי, המשמידים באופן טבעי את השורשים ואינם גורמים נזק למערכת הביוב או לסביבה. כמו כן, יש לבחור בחומרי קטילה מוקצפים שיכולים להגיע לשורשים שלרוב ממוקמים בחלק העליון של הצינור. חומרים אלו אינם מזיקים לצמח עצמו, והם מתאימים עבור כל סוג של מערכת וצנרת ביוב.

השמדת שורשים בביוב

בסקירה שהובאה לפניכם הוצגו מספר שיטות מקובלות לטיפול בבעיית שורשים בביוב. חשוב להבין כי כל שיטה או שילוב של שיטות דורש אבחנה מקצועית בהתאם לסוג הצנרת וחומרת הבעיה. למעשה, רק על ידי סיוע של חברה מקצועית ואיכותית ניתן להבטיח את פתרון בעיית השורשים. כלומר, חברה שיש ברשותה מערכת צילום מתקדמת לאיתור מדיוק של הבעיה והיקפה, שעל פי התוצאות תוכל להחליט על אופן הטיפול בה. הטיפול יכלול הסרת מכשול השורשים ופתיחת הסתימה, או החלפת צנרת הביוב הנוכחית בצנרת חדישה ועמידה. יש להדגיש שרק בעזרת טיפול מקיף ומקצועי מעין זה ניתן להשמיד את שורשי העצים, ולהבטיח שהבעיה תישנה וינקוט בעזרת פעולות מניעה נכונות.

מניעת שורשים בביוב

אם ברצונכם להבטיח את מניעת ההישנות של חדירת השורשים לביוב, עליכם גם לנקוט בפעולות מניעה מתאימות. לשם כך, ובעיקר במקומות מועדים בהם גדלים הרבה עצים ושיחים, יש לערוך בדיקת שנתית באמצעות מצלמות מיוחדות. מדובר בסריקות שיבחנו את מצב הצנרת ויאבחנו מראש בעיות מתהוות. כמו כן, מומלץ לשטוף את הצנרת פעם בשנה או שנתיים עם חומר קוטל שורשים אקולוגי. בנוסף לכך, חשוב לטפל באופן שוטף ולתקן את מערכת הביוב בעת הצורך. במידה שמדובר במערכת ביוב ישנה העשויה מבטון, מומלץ להחליפה בצנרת חדשה העשויה מוחמרים פלאסטיים ואפוקסיים. זוהי צנרת אטומה מאוד בעלת עמידות גבוהה בפני חדירת שורשים. אם בכל זאת חודר שורש לצנרת ביוב חדישה, היא מאופיינת בעמידות גבוהה גפם בפני נזקים, שברים ושחיקה ששורשי העצים גורמים.

לסיכום

חדירת שורשי עצים למערכות ביוב הינה בעיה מוכרת ונפוצה, ונדרש טיפול מקצועי ומדויק על מנת למגרה. ההליך מתחיל באבחון הבעיה והיקפה, ממשיך בבחירת שיטות הטיפול היעילות ביותר, ומסתיים בנקיטת אמצעי מניעה שונים. גישה חכמה זו תחסוך לכם ממון נכבד, ותבטיח את שלמות ותקינות צנרת הביוב בביתכם למשך שנים רבות וטובות.

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

Leave a Reply